TJ Jiskra Havlíčkův Brod

oficiální stránky házenkářského klubu

Aktuálně

Rozhovor pro Deník- otázky pro Davida Kučeru

Rozhovor pro Deník- otázky pro Davida Kučeru

Úloha nováčka, který postoupil do vyšší soutěže, v našem případě do II. ligy žen házené, bývá v první sezoně těžký.  Jak hodnotíte globálně premiérovou sezonu v druhé nejvyšší soutěži žen, splnila se Vaše předsevzetí před zahájením soutěže?

 

ad 1) Jako nováček 1. ligy žen v ČR jsme jednoznačně splnili cíl, kterým bylo udržení se v soutěži. Co bych jako trenér ocenil více než osmé místo, je stoupající výkonnost týmu v průběhu sezóny. To, že naše výkony byly o mnoho kvalitnější ve druhé polovině sezóny, bylo zapříčiněno skládáním týmu ještě v průběhu podzimu a sehrávání se s nově příchozími hráčkami. Občas jsme prohráli vyrovnaná utkání díky vlastní nesoustředěnosti a zbrklosti. Naopak tři klíčové zápasy jsme odehráli výborně (obě utkání s Velkým Meziříčím a jarní utkání se Zlínem). Holky ukázali všem, že se umí poprat i se sezónou, kdy ne zrovna vše vyjde podle našich představ.

 

 

Znamenalo to jiný způsob trénování, změnu stylu hry, větší fyzickou zdatnost? Jak se s tím hráčky popraly, v čem byla z Vaší strany spokojenost, kde byly nedostatky a na čem je třeba nejvíce zapracovat?

 

ad2) Nějakou radikální změnu v naší hře jsme neprováděli. Snažili jsme se tým poskládat na základě hráček, které si postup vybojovaly a proto i hra byla založena na základech toho, co jsme snažili hrát v předchozím roce. Nové hráčky vnesly do týmu samozřejmě nové nápady, které byly jednoznačně přínosem. Že se první liga odehrává ve větším tempu a s mnohem vyšším nasazením než 2. liga bylo jasné a snažili jsme se na to tým připravit, ale některé hráčky to pochopily až po úvodních utkáních, kdy si vše vyzkoušely na vlastní kůži. Neviděl jsem podstatné nedostatky ve fyzické připravenosti v porovnání se soupeřkami, ale některé naše hráčky by se měly zamyslet nad svou životosprávou. Vše totiž souvisí se vším a je škoda, že to tak šikovné házenkářky nechápou. Nedostatky, na nichž je nutné zapracovat, vidím ve hře s míče. Množství technických chyb, které jsme v jednotlivých zápasech vyprodukovali, bylo alarmující. A v prohraných duelech to byl hlavní rozdílový prvek. Nemohu říci jako trenér, že bych byl se sezónou pouze spokojen nebo naopak. Odehráli jsme utkání, ve kterých jsem mohl být na tým hrdý, i když třeba prohrál, ale přišly také zápasy úplně katastrofální, kdy se jako trenér cítíte na lavičce naprosto zbytečný.

 

Každý kolektiv má své tahouny, kdo patřil k oporám prvoligového celku a proč (přednosti některých hráček, kdo dirigoval hru, uměl vzít zodpovědnost na sebe, byl příkladným bojovníkem, který dokázal spoluhráče vyhecovat a v kritických chvílích na hřišti podržet)

 

ad3) Jako tahouny týmu bych vyzvedl všechny členky mančaftu. Tým v házené se nemůže spoléhat na dvě nebo tři hráčky. Každá hráčka měla světlejší a méně povedené výkony. Vážím si maličkostí, které každá z nich pro tým přinesla. Je to ženský kolektiv, takže malovat si vše růžově nejde, ale holky pochopily, že jedna bez druhé prostě v házené uspět nemohou. Toto považuji za hlavní.

Pokud, ale chcete přesto slyšet individuality, řekl bych, že k tahounům týmu patřily Karolína Burdová, Veronika Krejcarová, Anička Kvasničková, Lenka Pecková, Monika Musilová. Karolína, Veronika a Anička patřily k nejlepším střelkyním týmu, Lenka byla určitě nejdůležitějším článkem obrany a společně s Monikou řádně tmelily střed brankoviště. Hráčkami, které bojovaly asi nejvíce i ve chvílích kdy tým prohrával, byly Sandra Stehlíková, Lucka Kolesová a Šárka Šrámková. Z mého pohledu, malinko za očekáváním zůstala hra Martiny Ulrichové - pořádnou formu získal podle mne až ve druhé polovině sezóny, a Lucky Kafkové – v jejích výkonech v jednotlivých utkáních byl ohromný rozdíl. Je pravdou, že v některých utkáních táhla tým střelec a skvěle bránila, ale hned v následujícím utkání byla na hřišti „neviditelná“ byla to škoda. Její možnosti sahají o hodně dál, než předvedla. Zbylé hráčky svým výkonem určitě nezklamaly a byly nepostradatelné pro hru týmu.

 

 

Na jaře byly největší zbraní výkony na vlastní palubovce, které znamenaly i záchranu v soutěži, proč se děvčata nedokázala více prosadit i na hřištích soupeřů, jaká byla psychická odolnost hráček, zbaví se po prvních prvoligových zkušenostech často zbytečné nervozity, která potom negativně ovlivňuje i výkonnost?

 

ad4) V domácí hale jsme opravdu začali vítězit až v jarních kolech, ale nemyslím si, že příčina byla pouze psychická. Na podzim jsme hráli doma se silnými soupeři z horní poloviny tabulky a tým se ještě sehrával. Na druhou polovinu sezóny jsme dobře připravili a tým už lépe fungoval jako celek a dokázal zvládnout v domácím prostředí všech šest důležitých utkání. Hra na hřištích soupeřek nebyla podle mne o tolik nekvalitnější, ale prostě jsme udělali více chyb než soupeřky a to rozhodovalo často dlouho velmi vyrovnané zápasy. V průběhu sezóny jsme výkonnostně „vybouchli“ jen asi čtyřikrát ve dvou podzimních utkáních se Slavií Praha SCM (liga a ČP), v přípravném utkání proti repre týmu ČR dorostenek v Liberci a v jarním utkání na palubovce Astry Praha. Na tato utkání by si měla děvčata vzpomenout, vždy až budou ztrácet chuť do tréninku v nadcházející přípravě. Věřím, že nabrané zkušenosti z letošního ročníku dokážeme přetavit v kvalitní hru v následující sezóně, ale hodně bude záležet, jak se nám podaří udržet tým pohromadě a doplnit, protože některé hráčky jsou na odchodu.  

 

 

Kdy začnete s ostrou přípravou na podzimní část I. ligy, s jakým kádrem lze počítat
(jmenovat širší kádr hráček pro podzim, kdo odejde, kdo přijde, zůstane na hostování, je kam sáhnout do mládežnických družstev?), co bude hlavní náplní tréninků – hodně hráček studuje, zůstane pátek hlavním dnem, kdy se sejde celý kolektiv?

 

ad5) Letní příprava začala již v posledních třech týdnech v červnu, ale účast na trénincích byla více než mizerná. Druhá část přípravy začíná v pondělí 28.7.2008. Od 5.  do 10.8. jedeme na soustředění do Nového Veselí. Další příprava bude probíhat výhradně v Havlíčkově Brodě. Součástí budou i dva turnaje – 23.8. v Havlíčkově Brodě a 30.-31.8. v Otrokovicích a 6.9.2008 startujeme prvním zápasem v domácí hale proti DHC SVŠ Plzeň.

Z týmu odchází zpět na hostování do Slavie Praha SCM Karolína Burdová a na odchodu do Liberce je také pravděpodobně Anička Kvasničková. Kariéru na vlastní žádost ukončila již v průběhu sezóny Míša Kašpírková a díky zdravotním problémům se rozhoduje, jestli pokračovat nebo ne Lenka Pecková. Na listině dlouhodobě zraněných máme Pavlu Kopicovou, Šárku Šrámkovou a Žandu Neubauerovou. Konec své kariéry podle posledních zvažuje také Kristýna Vojířová. Tým od nové sezóny také povede pravděpodobně nový trenér.

Složení týmu bude tedy jednoznačně užší než v naší premiérové sezóně, ale věřím, že se nám tým podaří vhodně doplnit bývalými staršími dorostenkami, které mají velkou šanci pravidelně nastupovat. Dále jednáme hostování hráček ze Slavie Praha, z Velkého Meziříčí a z Pardubic. V průběhu sezóny budeme určitě pokračovat v zapracovávání starších dorostenek do týmu žen.

Tým bude trénovat třikrát týdně, ale hlavní tréninkem bude určitě ten páteční, kde bychom se měli potkávat v úplném počtu. V trénincích bychom se chtěli zaměřit na vylepšení toho, co se nám dařilo a na odstranění toho, v čem jsme chybovali. Důležitá pro nás bude práce s míčem a velký důraz budeme klást na přechod do rychlého útoku z dobré obrany.

 

 

S jakým předsevzetím vstoupíte do nové sezony, na čem bude nejvíce záležet?

 

Ad6 ) Naše předsevzetí bude, vzhledem k pohybu hráček v kádru, stejné jako před začátkem loňského ročníku 1. ligy, takže udržet naši příslušnost v této soutěži a umístit se na 5-8 místě tabulky. Věřím, že dokážeme prodat naše zkušenosti. Troufám si říci, že nás čeká těžší sezóna, než byla ta právě skončená. 

 

 Statistika

ad 7) Celkem se v naší historicky první sezóně v 1. lize představilo v dresu Havlíčkova Brodu 21 hráček (3 brankářky a 18 hráček v poli. Odehráli jsme celkem 22 utkání v lize a 3 v Českém poháru. Celkem jsme v soutěžních utkáních vstřelili 611 (538 liga + 73 ČP) branek a obdrželi jsme 614 (548+66). V konečné ligové tabulce jsme obsadili osmé místo a v Českém poháru jsme vypadli ve třetím kole s týmem SCM Slávia Praha.

1.liga házená ženy - 2007-2008

Celková tabulka

Poř.

Družstvo

Záp.

Výh.

Rem.

Proh.

Skóre

Body

BdP

Síla

 

1.

DHC Slavia Praha SCM

22

18

2

2

698:486

38

(14)

187.67

 

2.

Sokol Poruba

22

16

2

4

662:553

34

(12)

151.77

3.

Sokol II. Kobylisy

22

14

3

5

571:499

31

(9)

132.17

4.

DHC SVŠ Plzeň

22

14

1

7

516:470

29

(7)

108.81

5.

TJ Jiskra Otrokovice

22

14

0

8

633:623

28

(6)

119.91

6.

DHK Baník Most

22

12

2

8

537:563

26

(4)

79.18

7.

DHK Zora Olomouc SCM

22

10

1

11

636:660

21

(-1)

94.82

8.

Jiskra Havlíčkův Brod

22

7

2

13

538:548

16

(-6)

93.59

9.

TJ Astra Praha

22

7

0

15

524:599

14

(-8)

64.25

10.

TJ Lokomotiva Cheb

22

5

1

16

464:548

11

(-9)

55.11

 

11.

HC Zlín SCM

22

5

0

17

483:587

10

(-12)

57.93

12.

Sokol Velké Meziříčí

22

3

0

19

556:682

6

(-16)

54.79

 

 

Žádné komentáře